DOLAR 32,3607 % 0.17
EURO 34,4602 % -0.71
GRAM ALTIN 2.438,65 % -0,91
ÇEYREK A. 3.987,20 % -0,91
BITCOIN 2.280.135 -2.432
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 21°

MÜZİĞİN BİLİNMEYEN KAHRAMANLARI

Son Güncelleme :

23 Şubat 2021 - 0:09

/ 176.891 kez okundu.
MÜZİĞİN BİLİNMEYEN KAHRAMANLARI
Baba-Oğul; Erdal ve Ozan SARIBOĞA’dan Eşsiz Bir Çalışma
“Suya Gider Allı Gelin” 
“Suya Gider Allı Gelin” türküsünü naif bir şekilde yorumlayarak geçtiğimiz günlerde dinleyicileriyle buluşturan Erdal Sarıboğa yeni çalışmasıyla büyük ilgi gördü. Çalışmanın dikkat çeken bir unsuru da türküyü düzenleyen Sarıboğa’nın oğlu Ozan Sarıboğa’nın üstün bir yetenek olarak göze çarpması oldu.
Birçok çalgıyı icra eden  Ozan Sarıboğa “Suya Gider Allı Gelin” türküsünde sırasıyla handpandrum, kalimba, trampet, floor tom, crash ve ride, shaker, spring drum, perdesiz bas gitar, perdesiz akustik gitar, piyano, launch pad, akustik gitar, elektrik gitar ve bağlama gibi çeşitli çalgıları kullandı ve klip çekimini, mix, mastering ve montajını gerçekleştirdi. Youtube’da yayınlanan çalışma sosyal medyada büyük ilgi görmeye devam etmektedir.  

Erdal SARIBOĞA Kimdir?

Grup Revan’ın kurucusu olan Erdal Sarıboğa, 1960 doğumlu 3 çocuk babası bir kamu kuruluşundan işçi emeklisidir. Bağlama icracısı, besteci ve yorumcudur. Aynı zamanda İstanbul’da bir restaurant işletmecisidir. Birçok albümde konuk sanatçı olarak yer almıştır. Bir aile grubu olan Grup Revan ile iki albüm çalışmasına imza atmıştır. Müyorbir ve Mesam üyesidir.

Ozan SARIBOĞA Kimdir?

1990 Kayseri doğumlu olan Sarıboğa, 5 yaşında yeteneğini fark eden müzisyen babasının desteği ile vurmalı sazlar, bağlama ve piyano eğitimine başladı. 2003 yılında ablası ve babasıyla kurdukları Grup Revan’ın albüm çalışmaları sırasında ilk stüdyo deneyimini yaşadı ve albümde perküsyon ve akustik gitar icra etti. 2004 yılında Kayseri Güzel Sanatlar Lisesi’ni birincilikle kazandı.

Sarıboğa lise eğitimi boyunca bas, elektrik, akustik, klasik gitar ve davul gibi pek çok enstrümanda ustalaştı. 2005 yılında çıkardıkları Grup Revan albümünden edindiği tecrübeyle, 2006 Kayseri’de profesyonel ilk kayıt stüdyosunu kurdu. 2008 yılında Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nin düzenlediği yarışmaya katılarak Mozart’ın Türk marşı için yaptığı düzenlemeyle Türkiye birincisi oldu. 2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Ses Kayıtları ve Müzik Teknolojileri bölümünü kazandı.

Öğrenim süresince piyano eğitimini Mehru Ensari ile sürdürdü. Klasik müzikten caza, pop müzikten rock’a yerli ve yabancı pek çok popüler sanatçının yurt içi ve yurt dışı konser ve albüm kayıtlarında yer alan Sarıboğa, enstrümanistliğinin yanı sıra aranjör olarak da önemli bir kariyere sahiptir.

Stüdyosunda pek çok albüme, reklam jingle’ına ve film müziklerine imza atmayı sürdürmektedir. “Azerbaijan Love Songs” isimli enstrümantal bir albümü bulunmaktadır. Sarıboğa, Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Müzik alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. K

Çalışmanın linki:

https://youtu.be/L8NrtwK-LJk

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.