DOLAR 32,2511 % 0.14
EURO 35,0023 % 0.27
GRAM ALTIN 2.418,47 % 0,36
ÇEYREK A. 3.954,19 % 0,36
BITCOIN 68.740,00 -0.665
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 18°

Bakan Tunç’tan yeni Anayasa ve Türkiye Yüzyılı vurgusu

Son Güncelleme :

19 Ağustos 2023 - 3:17

/ 86.432 kez okundu.
Bakan Tunç’tan yeni Anayasa ve Türkiye Yüzyılı vurgusu

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Ordu’da Valilik, Adliye, Baro ve Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Yetkililerden bilgi alan Bakan Tunç, ardından AK Parti İl Başkanlığı’nda düzenlenen ‘Şehir Buluşmaları’ toplantısına katıldı.

Bakan Tunç, başörtüsüne anayasal güvence sağlayacaklarını ve ailenin korunmasında hassas olduklarını ifade ederek, “Muhalefetin içerisinde bulunduğu durumu görüyorsunuz. İçlerindeki kavgayı görüyorsunuz. Eğer hem dış politikada hem diğer alanlarda muhalefetin söylediklerini yapsaydık, Mecliste itiraz ettikleri kanunlardan geri dursaydık, bu başarıyı sağlayabilir miydik? En son Meclis kapanmadan önce ne dedik; iki anayasa değişikliği maddesi. Birisi başörtüsüne anayasal güvence ki; 2008 yılından bu yana serbestlik ortamı var. Üniversitelerimizde, memurlarımız, kamu görevlilerimiz artık özgürce istedikleri gibi giyinebiliyor. Bir problem yokken bir kanun düzenlemesiyle ortaya bir ana muhalefet lideri çıktı.

O da yarım yamalak kanun teklifi. Birilerine serbest bırakırken, diğerlerine yasak uygulayan, üniversiteye serbest bırakırken diğerine yasaklayan böyle bir kanun teklifiyle ortaya çıktığında dedik ki; sizin bu kanun teklifiniz yeni bir yasak getiriyor. O zaman anayasa değişikliği yapmamız lazım. Madem aklınızda bu eksik kanun teklifiyle yeni bir yasak getirme gibi düşünce var, o zaman biz ‘Başörtüsüne anayasal güvence getirelim’ dedik. ‘Bu da yetmez’ dedi Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Sadece başörtüsüne anayasal güvence değil, aileyi koruyan bir düzenlemeyi de anayasaya koymamız lazım’ dedi ve Ailenin Korunması 41’inci maddede ‘Evlilik birliği yalnızca kadın ile erkekten oluşur, evlenmesi ile kurulur’ cümlesini anayasa değişikliği olarak Meclise getirdik.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.