DOLAR 32,2523 % 0.2
EURO 34,9856 % 0.39
GRAM ALTIN 2.420,16 % 0,43
ÇEYREK A. 3.956,97 % 0,43
BITCOIN 69.056,01 2.957
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 19°

Bakan Özhaseki Fildişi Sahili’nin 63’üncü bağımsızlık yıl dönümü resepsiyonunda konuştu

Son Güncelleme :

14 Ağustos 2023 - 23:50

/ 67.581 kez okundu.
Bakan Özhaseki Fildişi Sahili’nin 63’üncü bağımsızlık yıl dönümü resepsiyonunda konuştu
Fildişi yöresel ürünlerinin sergilendiği alan ve konuklar – Yöresel el işi ürünlerden görüntüler – Yöresel kostüm ve makyaj yapan Fildişili kadınlar – Yöresel dans gösterisi – Bakanı Mehmet Özhaseki’nin salona gelişi – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin konuşması – Bakan ve Fildişili heyetin pasta kesimi ve toplu fotoğraf çekimi
Bakan Özhaseki Fildişi Sahili’nin 63’üncü bağımsızlık yıl dönümü resepsiyonunda konuştu:
– “(Türkiye ve Fildişi Sahili arasında) Ticaret hacmi şu anda bir milyar dolara yaklaştı ancak inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti’nin adaletli, karşılıklı kazanmaya dayalı ve saygı çerçevesi içinde sürdürdüğü her ilişki, Afrika ülkelerinden karşılık bulmakta ve bu ticaret hacmi gittikçe artmaktadır”
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye ve Fildişi Sahili arasındaki ticaret hacminin bir milyar dolara yaklaştığına işaret ederek, Türkiye’nin adaletli, karşılıklı kazanmaya ve saygıya dayalı ilişkilerinin, Afrika ülkelerinden karşılık bulduğunu ve ticaret hacminin giderek arttığını vurguladı.
Bakan Özhaseki, Çankaya ilçesindeki bir otelde düzenlenen, Fildişi Sahili’nin bağımsızlığının 63’üncü ve ülkenin Ankara büyükelçiliğinin açılışının 10’uncu yılı dolayısıyla düzenlenen resepsiyona katıldı.
Programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Özhaseki, katılımcılara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını iletti.
Özhaseki, Türkiye’nin, Afrika’daki birçok dost ülkeyle yakın işbirliğine işaret ederek, bunu daha da artırmayı hedeflediklerini belirtti.
Türkiye ve Fildişi Sahili arasındaki işbirliğinin de giderek geliştiğini belirten Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Gerek devlet başkanları gerekse ilgili bakanlar arasında yapılan görüşmeler, karşılıklı ziyaretler ve mutabakat metinleri, bir noktada ticari hacmimizin de gittikçe gelişmesini sağlamıştır. Ticaret hacmi şu anda bir milyar dolara yaklaştı ancak inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti’nin adaletli, karşılıklı kazanmaya dayalı ve saygı çerçevesi içinde sürdürdüğü her ilişki, Afrika ülkelerinden karşılık bulmakta ve bu ticaret hacmi gittikçe artmaktadır.”
Özhaseki, Türkiye’nin tarihte Afrika ve Avrupa kıtasında gittiği her yere adalet ve insanlık götürdüğünü ifade ederek, “Bundan dolayı, birçok Afrika ülkesine sömürü için giden ülkelerden bizi, tüm dünya milletleri ayrı tutmaktadır.” dedi.
Ülkenin bağımsızlık yıl dönümü kutlayan Özhaseki, Fildişi Sahili’nin ev sahipliğinde yapılacak Afrika Kupası için de ülkeye başarılar diledi.
Konuşmanın ardından Özhaseki ve Fildişi Sahili’nin Ankara Büyükelçisi Khadidjata Toure, bağımsızlık yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan pastayı kesti.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.