DOLAR 23,4551 % 1.22
EURO 25,1390 % 0.14
GRAM ALTIN 1.474,24 % 0,90
ÇEYREK A. 2.410,38 % 0,90
BITCOIN 626.858 1.083
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 19°
Deprem

Yazar İnci YILMAZ ŞİMŞEK’e Öykü Ödülü  

Son Güncelleme :

24 Nisan 2022 - 16:26

/ 165.920 kez okundu.
Yazar İnci YILMAZ ŞİMŞEK’e Öykü Ödülü  

Kaygusuz Abdal Şiir ve Öykü Yarışması’nda dereceye giren yazar İnci YILMAZ ŞİMŞEK öykü ödülü aldı.

Güncel Sanatlar Dergisi’nin Türkiye genelinde her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği  12. Kaygusuz Abdal Şiir ve Öykü Yarışması’nda dereceye giren  yazar İnci YILMAZ ŞİMŞEK öykü ödülü aldı.

Alanya merkezli Güncel Sanatlar Dergisi’nin ve Baygenç Yayınları’nın her yıl  geleneksel olarak  Türkiye genelinde gerçekleştirdiği 12. Kaygusuz Abdal şiir ve öykü yarışmasında dereceye giren  yazar İnci ’in “Bir Kedi ve Bir Adam” adlı öyküsü ödül almaya hak kazandı.

Güncel Sanat Dergisi imtiyaz sahibi ve Baygenç Yayınları kurucusu eğitimci-yazar Arslan BAYIR eğitimci yazar İnci Yılmaz Şimşek’in öğretmen olarak görev yaptığı  Lüleburgaz Lisesi’ne davet edildi. Arslan Bayır kurucusu olduğu Güncel Sanatlar dergisinin 12. Kaygusuz Abdal şiir ve öykü yarışmasında Türkiye genelinde dereceye giren   eğitimci yazar İnci Yılmaz Şimşek  “Bir Kedi ve Bir Adam” öyküsüyle  Kaygusuz Abdal 12. Öykü ve Şiir Yarışması’nda Alanya Kale Ödülü’ne layık görüldü.

Ödül töreninde   “Bir Kedi ve Bir Adam” öyküsüyle  Kaygusuz Abdal 12. Öykü ve Şiir Yarışması’nda Alanya Kale Ödülü alan  görsel sanatlar öğretmeni, yazar İnci YILMAZ ŞİMŞEK’in plaket ve hediyesi Arslan BAYIR ve Alanya Güncel Sanat Dergisi’nin yazarlarından Mercan CİVAN tarafından takdim edildi.   Ödül töreninin ardından Eğitimci yazar Arslan BAYIR tarafından  “Dergilerin Edebiyata Katkısı ve Okuma Alışkanlığı Kazandırma” konulu seminer verildi.

İnci YILMAZ ŞİMŞEK kitapları

“HÜKÜMSÜZ KİMLİKLER”, “ÖLÜMÜNE AŞK”,  “ÖĞRETMENLER İÇİN YARATICI YAZARLIK EL KİTABI” ve “ŞEN YUVA” kitaplarının yazarı olan eğitimci-yazar İnci YILMAZ ŞİMŞEK’in “KAYITSIZ KİMLİKLER” isimli romanı geçtiğimiz yılın aralık ayında raflardaki yerini aldı.

Kırklareli’de bulunan Lüleburgaz Lisesi’nde görev yapan eğitimci-yazar İnci Yılmaz Şimşek’in yayınladığı Suriye iç savaşı ve mültecileri konu alan “KAYITSIZ KİMLİKLER” isimli yeni romanı ilgi odağı oldu. Savaşta kadın ve çocukların yaşadıklarını konu alan KAYITSIZ KİMLİKLER romanı gündemde yer alan Rusya ve Ukrayna savaşı nedeni ile merak uyandırdı. Savaş teması üzerinden her farklı dillerden, dinlerden, inanışlardan ve gelen insanların savaşta yaşadıklarını konu alan Kayıtsız Kimlikler romanı okuyuculardan tam not aldı.

Ankara merkezli Gülnar Yayınları’ndan çıkan “Kayıtsız Kimlikler” isimli mülteci romanı çıktığı ilk günden itibaren sosyal medyada büyük ilgi gördü. Gelen mesajlara çoğu kez dönemediğini ifade eden Şimşek, bu denli bir ilgiyi beklemediğini söyleyerek kitaplarını yayınlamaya devam edeceğini söyledi.

İnci Yılmaz Şimşek 2021’in Ocak ayında, kâğıt toplama işçisi olan bir çocuk işçinin hayat mücadelesinin yer aldığı “HÜKÜMSÜZ KİMLİKLER” adlı öykü kitabını, ardından Mart ayında kadına yönelik şiddet, istismar ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek için kaleme aldığı “ÖLÜMÜNE AŞK” adlı romanını okurların beğenisine sunan Şimşek,  Haziran ayında öğrencilerini geliştirmek isteyen meslektaşlarına yönelik “ÖĞRETMENLER İÇİN YARATICI YAZARLIK EL KİTABI” adlı kitabını ve son olarak Eylül ayında da gerçek hayatlardan esinlenen hikayelerin yer aldığı “ŞEN YUVA” adlı öykü kitabını, 2021 Aralık ayında Suriye ve Suriyeli mültecileri anlattığı “KAYITSIZ KİMLİKLER” adlı romanı yayınladı. İnci YILMAZ ŞİMŞEK’in kitapları çıktığı ilk günlerden itibaren yerel ve ulusal basında büyük ilgi gördü. Hakkında yazılan övgü dolu haberlerden sonra yurtdışında yaşayan  gurbetçiler tarafından da okunmaya başlandı.

İçinde birbirinden farklı mülteci öykülerinin yer aldığı, savaşta göz ardı edilen kadın ve çocukların acılarının anlatıldığı  “KAYITSIZ KİMLİKLER” romanı için iki yıldır mülteciler, Suriye, Suriye iç savaşı ve Arap Baharı diye nitelenen Ortadoğu’da yaşanan devrim ile ilgili araştırma yaptığını ifade eden ŞİMŞEK’in KAYITSIZ KİMLİKLER kitabında; Amerika’da yaşayan Suriye asıllı bir gazetecinin çalıştığı gazetede haber yapmak üzere görevlendirilip Suriye’ye dönmesi ve kaçak yollarla Suriye’den Amerika’ya gitmesini konu alıyor.  Roman Suriye iç savaşı gerçeğini Suriye’de yaşayan her kesim insanın gözünden çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Özellikle savaşta göz ardı edilen, tarih kitaplarında yer bulamayan kesim ola; kadın ve çocuk temaları üzerinde duran KAYITSIZ KİMLİKLER romanının  editörlüğünü ise Türkiye’nin önde gelen editörlerinden Can Akkiriş üstlendi. Yazar, editör, yazar koşu ve yaratıcı yazarlık eğitmeni Can AKKİRİŞ “Kayıtsız Kimlikler” için;

“…Yazarımız İnci YILMAZ ŞİMŞEK, yeni romanı ‘KAYITSIZ KİMLİKLER’de bu ikiyüzlülüğün yaşandığı Ortadoğu coğrafyasından küçücük bir kesiti anlatıyor. Yazılanların kurgunun da ötesinde acı gerçeklerden oluştuğunu özellikle söylemeliyim.” İfadelerini kullandı.

Basılı de dijital dergilerde öykü çalışmalarını sürdüren, sosyal medyada kısa sürede kendi okur kitlesini oluşturan Şimşek, okuyuculardan aldığı olumlu dönütler sayesinde yazmaya devam ettiğini belirterek, iki öykü kitabı ve polisiye bir roman taslağının yanında SMA hastalığına dikkat çekmek için yeni bir romana başladığını aktardı. Kitabını yazarken Lüleburgaz’da görev yapan meslektaşı Zeynep ADAKAN’ın SMA teşhisi konan bebeği İdil Ayşe’den ilham aldığını belirtti.

Okuyuculardan aldığı dönütlerin kendisini motive ettiğini söyleyen İnci Yılmaz Şimşek, okurların kitaplarını bir çırpıda okuduğunu ve  sonraki kitabın ne zaman çıkacağını sormaya başladıklarını ifade etti. Şimşek gündemdeki Rusya ve Ukrayna savaşına değinerek; “Yeryüzündeki tüm topraklar dahi bir damla insan kanına değmez. Yeryüzünde hiçbir toprak parçası insan kanından daha kutsal değildir.  Dünya için, insanlık için, sevgi için, iyilik için savaşın, bir parça toprak için değil. Yeryüzü için savaşmaya değmez; insanlık için, insanlığımızı kaybetmemek için, tek bir damla kan dökmeden savaşmak gerekir.

İnci YILMAZ ŞİMŞEK kimdir?

1983 yılında Siirt’te doğdu. Çukurova Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği ve Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde lisans eğitimi aldı. 2014 yılından beri Urbana, Champaing’de bulunan Illinois Üniversitesi’nin düzenlediği seminerlere katılmakta. Mülteci çocukların eğitimi, mülteci kadınların sorunları, toplumda kadının yeri, kadın ve siyaset, teknolojinin eğitime entegre olması, sanat eğitiminin önemi gibi konularda sunum yaptı. Bu yıl sunum konusu olarak okur yazarlıkta dijitalleşme hakkında dünyanın farklı yerlerinden bir araya gelen, yaklaşık 40 eğitimciye etkileşimli sunum yaptı.

Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Uzaktan Öğretim alanında yüksek lisansını tamamladı. Yaratıcı yazarlık üzerine çevrimiçi eğitimlere katıldı. 2019 yılından beri öğrencilerine yaratıcı yazarlık eğitimi vermekte, çeşitli basılı ve dijital dergilerde süreli öyküler yazmakta, kadın yazar adaylarına yardım amaçlı yazar koçluğu yapmaktadır. 2009 yılından beri Lüleburgaz’da görev yapmakta, evli ve iki çocuk annesidir.

Edebî Eserleri:

Hükümsüz Kimlikler, (Öykü) Ocak 2021, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık

Ölümüne Aşk, (Roman) Mart 2021, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık

Öğretmenler İçin Yaratıcı Yazarlık El Kitabı, (Etkinlik) Haziran 2021, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık

Şen Yuva, (Öykü) Eylül 2021, Gülnar Yayınları

Bizim için Toplum, Eylül 2021, Sarmaşık Yayınları (24 yazardan 24 öykü, kolektif kitapta lösemi temalı 1 öykü ile yer aldı.)

Kayıtsız Kimlikler, (Roman) Aralık 2021, Gülnar Yayınları

Unregistered İdentities, (İngilizce-Roman) Mart 2022, KDP Amazon Publishing

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.