DOLAR 32,2511 % 0.14
EURO 35,0023 % 0.27
GRAM ALTIN 2.418,47 % 0,36
ÇEYREK A. 3.954,19 % 0,36
BITCOIN 68.831,70 -0.227
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 20°

‘Türkiye yıldız gibi parlayacak’

Son Güncelleme :

15 Ağustos 2023 - 13:39

/ 45.747 kez okundu.
‘Türkiye yıldız gibi parlayacak’

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul – CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması’na katıldı. Programa Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, milletvekilleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, parti temsilcileri ve davetli katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu, partililerinden sadece bir adaya, başka tek bir adama veya bir zümrenin çıkarına asla oy istememeleri çağırısında bulunarak şunları söyledi:

“Bugün, ülkenin kaderini değiştirme günüdür. Türkiye, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında bir daha artık öyle acımasız, adaletsiz ve kutuplaşmış dönemler yaşamayacak. Partimizin, ikinci yıla çağrı beyannamesinde ilan ettiğimiz gibi ülkemizin, üzerine çöken kara bulutları dağıtıp Türkiye’yi çağdaş uygarlığa ulaştırma ve onu aşma kararlılığını bugün bir adım daha ileriye taşıyoruz. Meselemiz sadece hükümeti devralma meselesi değildir. Mesele Mustafa Kemal Atatürk’ün o büyük hayaline sahip çıkmaktır. Ve onun vizyonunu tam anlamıyla hayata geçirmek. İnşallah bu bize nasip olacak.”

Programda alanında uzman olan isimler konuştu. Jeremy Rifkin, Endüstriyel dönüşümü, Faik Öztrak makroekonomik çözümleri, Selin Sayek Böke dijital kalkınma ve yeşil dönüşümü, Refet Gürkaynak para politikalarını, Ufuk Akçil istihdam politikalarını, Hacer Foggo sosyal politikaları ve Daron Acemoğlu gelir dağılımı eşitsizliği ile verimli büyüme politikaları hakkında bilgi verdi.

‘Türkiye için kenetlendik’

Kapanış konuşması için tekrar kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, “Bugün bu sahneden size, ana muhalefet partisinin genel başkanı olarak seslenmiyorum. Kuracağımız sistemin, büyük güç birliğinin bir parçası olarak sesleniyorum” dedi. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Bu siyaset üstü güç birliği, sizlerle birlikte çalışınca tamamlanacak. Bir de siyasal bizim birlikteliğimiz var tabii. Yani 6’lı masa. Türkiye için bir araya gelen, kalbi Türkiye için atan, 6 vatansever liderin masasıdır o. Bu değerli insanların en büyük motivasyonu, aldıkları ya da alacakları oylarda değil! ‘Ülke söz konusu olunca, ideolojik farklılıklar teferruattır’ dememiz, bu masanın en büyük gücüdür. Zorbalığa direnen, her türlü kara propagandaya rağmen kenetlenen 6 lideriz biz. Türkiye için kenetlendik. Biz 6 lider olarak, birlikte yürümeye devam edeceğiz. Türkiye’de gerçek bir demokrasi inşa edeceğiz. Anayasamız hazır. Ekiplerimiz ve kadrolarımız, gece gündüz ortak bir program için çalışıyorlar.”

‘Önce refah’

“Türkiye dahil dünyanın her yerinden, işinde en iyi uzmanlar ve siyaset üstü vatanseverlerimizle, bunun için buluştum. 6’lı masayı oluşturan partilerimizin de çok iyi kadroları var. Bu değerli insanlarla birlikte çalışıyoruz. Bu büyük birlikteliğin başarılı olması için kaynağa ihtiyaç var. Bay Kemal bu sorunu da çözdü. İktidarımızın ilk 6 ayında, milletimizin ferahlaması için hızlı çözümlerimiz hazır. İlk adım halkımıza nefes aldırmak, sonra kalıcı refahı sağlayacağız. Gerçekleştirdiğim uluslararası temaslarda, toplamda 5 trilyon 461 milyar dolarlık fon yöneten yatırım bankaları ve girişim sermayesi fonlarıyla verimli toplantılar yaptım. Aralarında tefeci yoktu. Aralarında kara para sahipleri yoktu. Aralarında baronlar yoktu, şaibeli kişiler yoktu.”

 

‘Halkı zenginliğe ulaştıracak 5 proje’

Halkı kalıcı zenginliğe ulaştıracak projelerini beş kolona ayırdıklarını belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birinci kolon endüstriyel dönüşümü gerçekleştirmek. Türkiye’nin uluslararası rekabet gücünü artırarak, topyekûn kalkınmayı böyle sağlayacağız. Tüm Türkiye’yi kapsayacak bir üretim-ticaret-finans ağı kuracağız. 50 ili kapsayan 8 bölgede, özel ekonomi bölgeleri oluşturacağız.

İkinci kolon iş gücü dönüşümü. Çünkü bu kalkınmayı gerçekleştirmek için, eğitimde fırsat eşitliğine, üniversitelerimizin bilgi üretmesine, yüksek yetenek inşasına ve bu köklü dönüşümü gerçekleştirecek nitelikli iş gücüne ihtiyacımız var.

Üçüncü kolon ‘enerji’. Enerjide bağımsızlığımızı sağlamak, önceliğimiz olacak. Bunun iki yolu var: Birincisi temiz enerjiye yatırım yapmak. İkincisi ise özellikle Akdeniz havzasındaki avantajlı konumumuzu kullanmak.

 

CHP’nin İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması’na Canan Kaftancıoğlu da katıldı. Herkesle tek tek tokalaşan Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ile tokalaşmadan yalnızca selamlaşması dikkat çekti.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.