DOLAR 32,1876 % 0.02
EURO 35,0390 % 0.03
GRAM ALTIN 2.498,43 % -0,48
ÇEYREK A. 4.084,93 % -0,48
BITCOIN 71.080,01 6.656
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 16°

‘Türkiye yıldız gibi parlayacak’

Son Güncelleme :

24 Temmuz 2023 - 13:55

/ 75.474 kez okundu.
‘Türkiye yıldız gibi parlayacak’

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul – CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması’na katıldı. Programa Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, milletvekilleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, parti temsilcileri ve davetli katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu, partililerinden sadece bir adaya, başka tek bir adama veya bir zümrenin çıkarına asla oy istememeleri çağırısında bulunarak şunları söyledi:

“Bugün, ülkenin kaderini değiştirme günüdür. Türkiye, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında bir daha artık öyle acımasız, adaletsiz ve kutuplaşmış dönemler yaşamayacak. Partimizin, ikinci yıla çağrı beyannamesinde ilan ettiğimiz gibi ülkemizin, üzerine çöken kara bulutları dağıtıp Türkiye’yi çağdaş uygarlığa ulaştırma ve onu aşma kararlılığını bugün bir adım daha ileriye taşıyoruz. Meselemiz sadece hükümeti devralma meselesi değildir. Mesele Mustafa Kemal Atatürk’ün o büyük hayaline sahip çıkmaktır. Ve onun vizyonunu tam anlamıyla hayata geçirmek. İnşallah bu bize nasip olacak.”

Programda alanında uzman olan isimler konuştu. Jeremy Rifkin, Endüstriyel dönüşümü, Faik Öztrak makroekonomik çözümleri, Selin Sayek Böke dijital kalkınma ve yeşil dönüşümü, Refet Gürkaynak para politikalarını, Ufuk Akçil istihdam politikalarını, Hacer Foggo sosyal politikaları ve Daron Acemoğlu gelir dağılımı eşitsizliği ile verimli büyüme politikaları hakkında bilgi verdi.

‘Türkiye için kenetlendik’

Kapanış konuşması için tekrar kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, “Bugün bu sahneden size, ana muhalefet partisinin genel başkanı olarak seslenmiyorum. Kuracağımız sistemin, büyük güç birliğinin bir parçası olarak sesleniyorum” dedi. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Bu siyaset üstü güç birliği, sizlerle birlikte çalışınca tamamlanacak. Bir de siyasal bizim birlikteliğimiz var tabii. Yani 6’lı masa. Türkiye için bir araya gelen, kalbi Türkiye için atan, 6 vatansever liderin masasıdır o. Bu değerli insanların en büyük motivasyonu, aldıkları ya da alacakları oylarda değil! ‘Ülke söz konusu olunca, ideolojik farklılıklar teferruattır’ dememiz, bu masanın en büyük gücüdür. Zorbalığa direnen, her türlü kara propagandaya rağmen kenetlenen 6 lideriz biz. Türkiye için kenetlendik. Biz 6 lider olarak, birlikte yürümeye devam edeceğiz. Türkiye’de gerçek bir demokrasi inşa edeceğiz. Anayasamız hazır. Ekiplerimiz ve kadrolarımız, gece gündüz ortak bir program için çalışıyorlar.”

‘Önce refah’

“Türkiye dahil dünyanın her yerinden, işinde en iyi uzmanlar ve siyaset üstü vatanseverlerimizle, bunun için buluştum. 6’lı masayı oluşturan partilerimizin de çok iyi kadroları var. Bu değerli insanlarla birlikte çalışıyoruz. Bu büyük birlikteliğin başarılı olması için kaynağa ihtiyaç var. Bay Kemal bu sorunu da çözdü. İktidarımızın ilk 6 ayında, milletimizin ferahlaması için hızlı çözümlerimiz hazır. İlk adım halkımıza nefes aldırmak, sonra kalıcı refahı sağlayacağız. Gerçekleştirdiğim uluslararası temaslarda, toplamda 5 trilyon 461 milyar dolarlık fon yöneten yatırım bankaları ve girişim sermayesi fonlarıyla verimli toplantılar yaptım. Aralarında tefeci yoktu. Aralarında kara para sahipleri yoktu. Aralarında baronlar yoktu, şaibeli kişiler yoktu.”

İktidarlarının ilk üç yılında, en az 100 milyar dolar doğrudan yatırım geleceğini belirten Kılıçdaroğlu “Ben bu parayı getireceğim. Dünyanın her yerinde bağımsız çok büyük varlık fonları var. İktidarımızın ilk üç yılında, onlardan da en az 75 milyar dolar yatırım alacağız” ifadelerini kullandı. “Altyapıyı kurguladık, planımız, projelerimiz ve insan kaynağımız hazır. Önce teknolojik yatırımları Türkiye’ye davet edeceğiz, endüstriyel altyapıyı dönüştüreceğiz, vizyonumuzu hayata geçireceğiz. Böylece Türkiye kalkınacak ve zenginleşecek. Daha da önemlisi, bu zenginlik tabana yayılacak. Halk zenginleşecek. Refah adil dağıtılacak. Güçlü bir sosyal devlet ile Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, halkımızı hak ettiği refaha ulaştıracağız. Yanımızda en iyi insanlar var. Elimizde olanaklar var. O zaman yapılacak tek bir şey kaldı. Kazanmak. İnanın başaracağız ve inanın kazanacağız. 6’lı masa hem Cumhurbaşkanlığını hem de TBMM’de çoğunluğu alacak.”

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sonlandırdı: “Önümüzde, aylar sürecek uzun mücadeleler ve ıstıraplar var. Korkunç kara propagandalar olacak. Çünkü medya ve kamu kaynakları onların elinde. Ama sonunda hak galip gelecek, halk galip gelecek. Çünkü halkın sesi, hakkın sesidir. Halktan çaldıkları her şey, yine halka dönecek. Zafer bizim olacak. Bunun için doğrul milletim diyorum, asla başını eğme. Söz veriyorum bu ülke küllerinden yeniden doğacak. Söz veriyorum Atatürk’ün vizyonunu hayata geçireceğiz. Yaşama sevincini geri alacağız. İktidara geliyoruz. En ufak endişeniz olmasın. Önce kendinizi alkışlayın. İktidara geliyorsunuz. Dünyanın gözünün içine bakın. Ey dünya… Türkiye senin ucuz iş gücü alanın olmayacak. Türkiye senin mülteci kampın olmayacak. Türkiye senin çöp depolama alanın olmayacak. Ben sana rakip olacağım. Sana rakip olmak için geliyoruz ey dünya. Türkiye bir yıldız gibi parlayacak. Yeni Türkiye hayalimiz için yola çıkıyoruz.”

‘Halkı zenginliğe ulaştıracak 5 proje’

Halkı kalıcı zenginliğe ulaştıracak projelerini beş kolona ayırdıklarını belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birinci kolon endüstriyel dönüşümü gerçekleştirmek. Türkiye’nin uluslararası rekabet gücünü artırarak, topyekûn kalkınmayı böyle sağlayacağız. Tüm Türkiye’yi kapsayacak bir üretim-ticaret-finans ağı kuracağız. 50 ili kapsayan 8 bölgede, özel ekonomi bölgeleri oluşturacağız.

İkinci kolon iş gücü dönüşümü. Çünkü bu kalkınmayı gerçekleştirmek için, eğitimde fırsat eşitliğine, üniversitelerimizin bilgi üretmesine, yüksek yetenek inşasına ve bu köklü dönüşümü gerçekleştirecek nitelikli iş gücüne ihtiyacımız var.

Üçüncü kolon ‘enerji’. Enerjide bağımsızlığımızı sağlamak, önceliğimiz olacak. Bunun iki yolu var: Birincisi temiz enerjiye yatırım yapmak. İkincisi ise özellikle Akdeniz havzasındaki avantajlı konumumuzu kullanmak.

Dördüncü kolonumuz gıda bolluğu ve bereketi. Çünkü aç çocuklarla, endüstriyel devrimi gerçekleştiremeyiz. Milletimizin en büyük zenginliklerinden biri bereketli topraklarımız. Türkiye’yi tarım ve hayvancılıkta bölgenin en güçlü ülkesi haline getireceğiz. Hiçbir çocuğumuz bu topraklarda yatağa aç girmeyecek. Nokta.

Beşinci kolon ise hızlı istihdam artışı. Projelerimiz ile bu bölgelerde, ilk etapta yaklaşık 3.5 milyon kişi istihdam edilecek. 5 yıl içinde 13 milyon 500 bin kişi, sürdürülebilir iş edinme programlarına dahil edilecek.”

Kaftancıoğlu ve İmamoğlu tokalaşmadı

CHP’nin İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması’na Canan Kaftancıoğlu da katıldı. Herkesle tek tek tokalaşan Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ile tokalaşmadan yalnızca selamlaşması dikkat çekti.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.