SON DAKİKA
hava

Fatih Erbakan: Kral Selman’ın peşinde koşarak bu ekonomi düzelmez!

Son Güncelleme :

13 Mayıs 2022 - 11:22

/ 6.594 kez okundu.
Fatih Erbakan: Kral Selman’ın peşinde koşarak bu ekonomi düzelmez!

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ı ziyaret etti. Erbakan ziyaret sonrası gerçekleştirilen basın açıklamasında; Merkez Bankası başkanı değiştirerek, Hazine Bakanı değiştirerek, faiz düşürüp faiz artırarak,  Fas’da Londra’da dolaşarak, Kral Selman’ın peşinden giderek bu ekonomik buhrandan çıkabilmemiz mümkün değil!” ifadelerini kullandı.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve beraberindeki heyet, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan’ı, makamında ziyaret etti.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Hayat pahalılığına karşı çözüm önerileriniiçeren raporu, Fatih Erbakan’la paylaştıklarını aktaran İnce, “Gıda enflasyonun dünyada ortalaması yüzde 30 iken Türkiye’de gıda enflasyonun yüzde 90. Herkesin konuştuğu, dertli olduğu bu konuyu biz partimizde bir çalışma yaptık. Bu çalışmayla 100 maddelik öneriler sıraladık. Bunun içinde bitkisel üretim, hayvansal üretim, et, süt, su, tarla, mera sera olan önerilerimizi rapor halinde derledik ve Türkiye’deki seçime girme hakkını elde etmiş bütün siyasi partilerin genel başkanlarına bir mektup yazdık. Dedik ki: Biz size görüşlerimizi anlatmak istiyoruz. Bunlar mutlak doğrular değildir, tartışmaya açıktır, eksiği gediği vardır. Ama doğruları da vardır, kullanılması gerekenler vardır. Bunu 85 milyona açıyoruz, bütün siyasi partilere açıyoruz. Yanıldığımız yerleri birlikte düzeltelim ama bu sorunu birlikte çözelim”diye konuştu.

Fatih Erbakan: Geleceğimiz ipotek altında

Toplam borcumuzun faizle birlikte milli gelire oranının yüzde 70’e çıktığını söyleyenErbakan, bu hızla giderse geleceğimizin de ipotek altında gireceği uyarısında bulunarak,“Bugün Türkiye’de faiz ödemelerinin toplamının milli gelire oranı yüzde 31’e çıkmıştır. 4 ay önce yüzde 19 iken bugün yüzde 31’e gelmiştir. 4 ay önce toplam borcun ana para ve faizle birlikte milli gelire oranı yüzde 57 iken bugün geldiğimiz nokta da yüzde 70’ e çıkmıştır. Ne demek bu: Toplam borcumuz ana para ve faizle birlikte mili gelirimizin yüzde 70’ini oluşturuyor. Bu sadece bugünün değil, geleceğimizin dahi ipotek altına alındığının çok acı bir göstergesidir. Eğer bu hızla giderse çok kısa bir süre içerisinde borcumuz milli gelirimizi aşacak. Hatta daha da felaket bir nokta belki de bir 10 sene içerisinde eğer bu tempoyla gidersek borcumuzun faizi yıllık milli gelirimizin üstüne çıkacak” değerlendirmesini yaptı.

İktidara enflasyon eleştiri

Enflasyonun yüzde 70’e, üretici enflasyonun yüzde 121’e, gıda enflasyonun yüzde 89’a dayandığını belirten Erbakan, “Bağımsız araştırmacıların ve akademisyenlerin ortaya koyduğu enflasyon oranı yıllık yüzde 156. ‘2023’te tek haneli enflasyona getireceğiz bu ülkeyi’ diyenlerin 2023’e ramak kala getirdikleri nokta ortadadır. Bir yandan Hazine ve Maliye Bakanı başta olmak üzere iktidar yetkilileri: ‘Efendim bütün dünyada son 40 50 yılın en yüksek enflasyonları var, Amerika ve Avrupa enflasyondan kırılıyor’ diyorlar ancak bu örnek verdikleri ülkelerde yıllık enflasyon yüzde 6-7 hadi bilemediniz yüzde 8 seviyesindedir. Bunların pek çoğunda yıllık enflasyon bizim aylık enflasyonumuzun üzerinde. Türkiye enflasyon bakımından Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) gerçeklerle bağdaşmayan resmi enflasyon bakımından dahi Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü (OECD), G 20 ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında 1’inci, dünyadaki 189 ülke arasından 6’ıncı sıradadır. Bu açıklamış olduğumuz rakamlar ve gerçekler  iktidarınher alanda ekonominin iplerini elinden kaçırdığının ve sürüklendiğimiz felaketin adeta seyircisi haline geldiğinin adeta bir göstergesidir. ” diye konuştu.

Kral Selman peşinde koşarak ekonomi düzelmez

İktidarın tam bir sıkışmışlık içinde olduğunu söyleyen Erbakan, iktidar için 1 milyar doların bile hayati öneme sahip olduğunu belirterek, “Bu neden sayın Cumhurbaşkanı Suudi Arabistan Devlet televizyonunda ‘Çağırmadık kendisi geldi’ demelerine rağmen tekrardan Prens Selman’ı aramak zorunda kalıyor. Hazine ve Maliye Bakanı koşa koşa Fas’a gidiyor oradan Londra’ya geçiyor tam bir çaresizlik hali. Merkez Bankası başkanı değiştirerek, Hazine Bakanı değiştirerek, faiz düşürüp faiz artırarak,  Fas’da Londra’da dolaşarak, Kral Selman’ın peşinden giderek bu ekonomik buhrandan çıkabilmemiz mümkün değil! şeklinde konuştu.

İki liderden Canan Kaftancıoğlu yorumu

Bir gazetecinin, “Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen mahkumiyet kararını onadı, aynı zamanda siyasi yasaklı hale geldi. Bu konudaki görüşleriniz nedir?” sorusu üzerine Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, “2022 yılında artık siyasi yasak gibi kavramların konuşulmaması lazım. Bunlar çağ dışı kavramlar” yanıtını verdi. Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan ise “Hukuku ilgilendiren bir konu. İçeriğini de tam manasıyla bilmediğimiz için siyasi bir karar mı, hukuki karar mı, yorum yapmak şu aşamada çok uygun olmayabilir diye düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.