SON DAKİKA

Vatan Haberleri
covid-19

En Güçlü Antibiyotik: Udi Hindi Urfa’da

Bu biyografi 28 Ocak 2021 - 19:25 'de eklendi ve 23.847 kez görüntülendi.
En Güçlü Antibiyotik: Udi Hindi Urfa’da

Şanlıurfa Aktar Pazarı’nda kilogramı 300 liradan satılan Udi Hindi bitkisi alternatif tıp alanında pandemiye karşı en güçlü antibiyotik olarak yoğun talep görüyor.

Şanlıurfa’da son zamanlarda en çok aranan bitkinin faydaları saymakla bitmiyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, iltihabı kurutuyor, boğaz ve burun akıntısını durduruyor, vücuttan mikropları atıyor. Akciğer hastalıklarını önlüyor, mide ağrısını kesiyor, ağız kokusunu yok ediyor. Doğu Asya topraklarında udi hindi adlı ağaçtan elde ediliyor. Çin ve Hindistan’da 4 mevsim yetişen bitki türü en çok aranan şifa kaynağı durumunda.
Udi hindi bitkisinin yağ, kök ve toz halinde satıldığını belirten Şanlıurfa Eyyübiye İlçesi’nde bulunan Aktar Pazarı esnafı Mehmet Dişioğlu, “ Kökü zeytin yağının içerisinde bir gün bekler yağ halini alır. Türkiye’de yetişmeyen bir bitkidir. Anavatanı Uzakdoğu Hindistandır. Özellikle Akciğer hastalıklarına birebir iyi gelir. Bu yüzden fiyatı biraz pahalıdır. Kilogramı 300 lira civarıdır. Akciğer zarı iltihabı, astım, bronşit, kronik nefes darlığı, koah hastalığında bu bitki birebir şifa kaynağıdır” dedi.

Udi Hindi bitkisinin pandemi döneminde de oldukça revaçta olduğunu söyleyen Aktar Mehmet Dişioğlu, “Kök şeklinde kaynatılıp günde bir bardak halinde tüketilmesi gerekir. Toz halinde ise bir kase yoğurda bir tatlı kaşığı, yağ halinde ise ağızdan 4 damla alındıktan sonra yarım saat süresince su tüketilmemesi gerekir. Burundan damlatılarak alındığı zaman ise solunum yolundaki enfeksiyonu alır. Sinüzit ve migrene karşı rahatlatıcı etkisi vardır” ifadelerini kullandı.

Peygamber efendimizin udi hindi bitkisiyle ilgili 7 hadisi şerifini okuduğunu belirten Aktar Dişioğlu, “Birkaç sahabenin eşinde akciğer rahatsızlığı varmış. Efendimiz kendilerine udi hindi bitkisini tavsiye etmiş, kullanıp şifa bulmuşlar” diye konuştu.

Yine Ümmü Kays Bintu Mihsan’ten rivayetle Buhari’de yer alan hadisi şerifte, “Ben küçük bir oğlumla birlikte Resulullah (sav)’ın huzuruna girdim. (O sırada boğazındaki hastalığı sebebiyle çocuğa (i’lak denen) tedavi uygulamıştım. “Çocuklarınızın boğaz hastalığını niye i’lak usulüyle (elle sıkarak) tedavi ediyorsunuz? Size şu ud-u Hindi’yi (Kust-u Hindi) tavsiye ederim. Zira onda yedi türlü şifa vardır. Zatü’l’cenb’in ilacı ondadır. Boğaz hastalığına karşı burna damlatılır. Zatü’l-cenb’e karşı ağızdan verilir.” Zühri merhum der ki: “(Resulullah) bize (ilacın fayda vereceği) iki şeyi açıkladı, ama beşini açıklamadı” buyurdu.

Udi Hindi bitkisini toz, kök ve yağ şeklinde tüketen vatandaşlar ise şifa bulduklarını belirtiyor.

ŞANLIURFA .HABER:MERKEZİ

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA