DOLAR 31,0708 % 0.17
EURO 33,6790 % -0.05
GRAM ALTIN 2.032,57 % 0,77
ÇEYREK A. 3.323,25 % 0,77
BITCOIN 1.627.237 1.084
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 19°

HAFTANIN MAÇLARI

Samsunspor Samsunspor
 

MS
3 - 0

Çaykur Rizespor Çaykur Rizespor
Kayserispor Kayserispor
 

MS
3 - 2

MKE Ankaragücü MKE Ankaragücü
Gaziantep FK Gaziantep FK
 

MS
0 - 2

İstanbul Başakşehir İstanbul Başakşehir
Konyaspor Konyaspor
 

MS
2 - 0

Hatayspor Hatayspor
Fenerbahçe Fenerbahçe
 

MS
2 - 1

Kasımpaşa Kasımpaşa
Sivasspor Sivasspor
25 Şubat 2024

13:00
- - -

Pendikspor Pendikspor
Karagümrük Karagümrük
25 Şubat 2024

13:00
- - -

Alanyaspor Alanyaspor
Trabzonspor Trabzonspor
25 Şubat 2024

13:00
- - -

Adana Demirspor Adana Demirspor
İstanbulspor İstanbulspor
25 Şubat 2024

13:00
- - -

Beşiktaş Beşiktaş
Galatasaray Galatasaray
26 Şubat 2024

17:00
- - -

Antalyaspor Antalyaspor

DÜN, BUGÜN VE YARIN GALATASARAY’IN SPORA KATKILARI FORUM’U ALİ SAMİ YEN SPOR KOMPLEKSİ TÜRK TELEKOM STADYUMU’NDA YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Son Güncelleme :

16 Aralık 2017 - 19:10

/ 79 kez okundu.
DÜN, BUGÜN VE YARIN GALATASARAY’IN SPORA KATKILARI FORUM’U ALİ SAMİ YEN SPOR KOMPLEKSİ TÜRK TELEKOM STADYUMU’NDA YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MURAT UYGUR –İSTANBUL

Tüm Galatasaray Camiası ve ülkemiz için çok anlamlı ve değerli olan “Galatasaray Lisesi”nin 150. yıl etkinlikleri kapsamında Galatasaray Topluluğu İşbirliği Kurulu tarafından “Dün, Bugün ve Yarın Galatasaray’ın Spora Katkıları” başlıklı bir forum düzenlendi.

Galatasaray Spor Kulübü’nün kurulduğu eğitim ocağı olmasının yanısıra, Türkiye’de sporun hayata girmesi, branşlaşması, sınırları aşması ve gelişiminde önemli katkısı olan Galatasaray Lisesi’nin 150. Kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen forumun açılış konuşmasını Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek yaptı.

Dursun Özbek açılış konuşmasında: ”Sevgili Galatasaraylılar, değerli basın mensupları… Galatasaray Topluluğu İşbirliği Kurulu’nun lisemizin kuruluşunun 150. yılı için planladığı etkinliklerden birisi için buradayız. Büyük bir kültür yuvası olan Galatasaray aynı zamanda birçok manada ülkesine katkı vermiştir. Galatasaray Spor Kulübü de bunlardan bir tanesidir. Herkesten ricam; “Galatasaray” denildikten sonra aklınıza neyin geldiğine dair kendinize basit bir soru sormanız. Çağdaş ve modern düşüncenin hakim olduğu eğitim anlayışı ve bu düşüncenin ışıkları altındaki bir ilim – irfan yuvası, okul sıralarında başlayıp hayatın tüm sosyal alanlarında devam eden bir dayanışma kültürü ve her dalda zirvede yer alma güdüsüyle oluşmuş olan sportif bir bilinç… Benim ilk aklıma gelenler… Bugün size bu sportif bilinçten ve bu bilincin bize kazandırdıklarından bahsetmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi dünya var olduğundan beri kabileler köyler, devletler, uluslar, milletler hep bir kavga içinde olmuştur. Birbirlerine hep üstünlük kurmak için mücadele etmişlerdir. Dünya savaşlarını hatırlayalım. Savaşlar yapılıyor. Bu mücadele hep var. Ekonomik alanda da mücadele devam ediyor. Rekabet her yerde var. Sporun içinde de var. Fakat spor yine aynı rekabet hissini taşımasına rağmen mücadelenin bitiminde insanlar birbirleri ile el sıkışıyor, öpüşüyor, gelecek sefer buluşmak üzere ayrılıyor. Bunun not edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Baktığımızda kurucumuz Ali Sami Yen Bey de aynı bakış açısından yola çıkarak hareket ettiğine şahit oluyoruz. Onun şu sözlerini sizlerle paylaşmak istiyorum: “Okulda küçük bahçede oynarken, top bazen büyük bahçeye kaçardı. Buradaki üçüncü sınıf talebeleri de ya topu iade etmez ya dışarı atar patlatırlardı. Bu yüzden iki sınıf aralarında zıtlaşmışlardı. O zaman topu vesile ederek harp ilan etmenin iyi bir fikir olacağını düşündüm. Moda’da seyrettiğim maçı taklit ederek nizam bozukluğuna sebebiyet vermeden her sınıf için bir takım tesis etmeyi kararlaştırdık. Bu şekilde meydan okumalarla mektep içinde müsabaka hevesini ve spor duygusunu öne çıkaracaktık” bu rekabet duygusunun içinde sporun müstesna bir yeri var…

Galatasaray Spor Kulübü’nün Ali Sami Yen ve arkadaşları tarafından bir ekim günü 1905 yılında kurulmasına ve 14 Temmuz 1922 ‘de 16 kulübün birleşerek, sporu disipline etmek amacıyla “Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı”nın önderimiz Ali Sami Yen başkanlığında oluşturulmasına bu denklemin ışığında bakmanızı istiyorum. Büyük bir imparatorluğun zor zamanlarında, sakıncalı bir eylem olarak görünen bir spor faaliyetini hayatlarını riske ederek icra etmek, bunu bir kulüp çatısı altında gerçekleştirmek, bu gerçeği tüm dünyaya duyurmak ve zirveye çıkmak… Burada bir şey daha söylemek istiyorum. Galatasaray ile ilgili bir sinema filmi yapmayı planlıyoruz. Dün bunun senaryosunu okudum. Reele dayalı bir senaryo. Biraz önce izlediğimiz filmde okul bahçesindeki hafiyeleri gördünüz. Benzer bir şekilde senaryonun içinden bir bölümü aktarmak istiyorum. Bu kulübün kuruluşunun hangi mecralardan geçtiğini özümsemek amacıyla… Ali Sami Yen Bey ve arkadaşları maç yapıyorlar yağmur altında… Maç bitiyor çamur içindeler… Elbiselerini değiştirmek istiyorlar ama duş, soyunma kabini falan yok o zamanlarda. Gece karanlığında mezarlıkta üstlerini değiştiriyorlar. Elbiselerini değiştirirken hafiyeler basıyor. Siz burada ne yapıyorsunuz diye etraflarını sarıyorlar. Biz elbisemizi değiştiriyoruz diyorlar. O zamanki futbol topunu biraz anımsarsanız… Çamura bulanmış top simsiyah. Bomba var diyor hafiye komutanına. Bunlar bomba imal ediyorlar diyor. Abdurrahman Robenson da orada İngilizce konuşuyor, biraz ikna oluyorlar. Top diyor bu. Sonra hafiye fünyesi de burada, bomba diyor… Üflemeli supap dışarı fırlıyor ses çıkıyor, hepsi yere yatıyor. Bunu; Ali Sami Yen Bey ve arkadaşlarının nasıl bir zaman diliminde Galatasaray Spor Kulübü’nü kurduklarını anlamak için çok etkili buluyorum.

İşte Galatasaraylı gençlerin hedefi buydu. Bir anlamda bu gençler kadere çalım atmayı denedi ve bana sorarsanız bunu da iftihar derecesi ile başardı. “Kadere çalım atmak” ifadesini kullandım… Galatasaray’ın bir futbol kulübü olarak kurulduğu günlerde ve takip eden on yıllarda bu topraklar üstünde başkalarının çizdiği senaryolara mahkum olmak belki de bir zorunluluktu. Spor da bu durumdan ayrı düşünülemezdi. Fakat Galatasaray, tarihin her döneminde farklı olanı denedi, sporda ülke insanına ezberletilmişin dışında yeni bir kader yaşattı. Modern Türkiye tarihi içinde Galatasaray sadece bir spor kulübü değil, başardıkları ve taraftarları ile Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük sivil toplum hareketlerinden bir tanesi olmuştur. Sporu rekabet alanından daha ileri taşımış ve ulaştığı başarıları da kulüp kazanımları değil, bir ülke kazanımı olarak görmüştür. Fransız yazar Albert Camus biraz da nüktedan bir dille, “filozoflar ve siyasetçilerin dediklerine bakacağınıza, futbola bakın” derken bunu kastetmektedir. Bu anlamda Galatasaray’ın sporun her dalında başardıklarını Camus’un bakış açısıyla değerlendirmek gerekir. Galatasaray, jimnastikten boksa; izcilikten yelkene kadar birçok spor branşının bu topraklarda filizlenmesini sağladı. Doğrusunu söylemek gerekirse Galatasaray’ın sportif alanda başardıklarını, ilklerini, zaferlerini yazmak, bir envanter şeklinde sunmak çok kolay değil. Evet, isterseniz bu olgu ve olaylardan tek tek bahsedebiliriz ama kabul edelim ki günlerimizi alır. Bence bu başarılar kadar önemli olan Galatasaray’ın sporun her dalında bu ülke insanına yaşattığı ve aşıladığı sportif bilinçtir. Bu bilinç, “sporu spor olsun” diye yapmaktan çok daha ötede, Galatasaray’ın en iyi olma hedefini kimliğine işlemesi ve bunu da tarihin her döneminde başarmasıdır.

Değerli Galatasaraylılar; bugün dünyanın herhangi bir köşesinde Türkiye dediğimizde akla gelen birkaç kelimenin başında Galatasaray gelir. Bu bile 112 yıllık çınarın spora dair bu topraklara ektiklerinin karşılığını fazlasıyla aldığını gösterir. Konuşmama baba Gündüz’ün bir sözüyle son vermek istiyorum. “Galatasaray, bir halatı hep birlikte çekenlerin, hep birlikte üzülüp, hep beraber sevinmesini bilenlerin takımıdır” Baba Gündüz bir his takımıdır diyor… İşte Galatasaray bu…

Dursun Özbek’in konuşmasının ardından Galatasaray’ın tarihi hakkında çok zengin bir bilgi birikimine sahip olan Melih Şabanoğlu Galatasaray’ın kuruluşu ile ilgili tarihi bir sunum gerçekleştirdi. İzzeddin Çalışlar’ın moderatörlüğünde Galatasaray Spor Kulübü Eski Başkanı Faruk Süren, Galatasaraylı Gazeteci ve Yazar Hasan Cemal, Gazeteci ve Yayıncı Caner Eler’in konuşmalarıyla panel devam etti. Konuşmacılar nasıl Galatasaraylı olduklarını, Galatasaray ile ilgili özel anılarını, Galatasaray’ın spora katkılarını keyifli bir sohbette katılımcılarla paylaştı.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.