DOLAR 31,0708 % 0.17
EURO 33,6790 % -0.05
GRAM ALTIN 2.032,57 % 0,77
ÇEYREK A. 3.323,25 % 0,77
BITCOIN 1.627.237 1.084
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 19°

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Çipras’a Lozan yanıtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyareti kapsamında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüştü. Görüşme sonrası Erdoğan ve Çipras ortak basın toplantısı düzenliyor. Toplantıda Lozan Anlaşmasının güncellenmesinin mümkün olmadığını anlatan Çipras’a sert yanıt veren Erdoğan,

Son Güncelleme :

07 Aralık 2017 - 19:33

/ 56 kez okundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Çipras’a Lozan yanıtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras ile bir araya geldi. Görüşme öncesi konuşan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yabancısı olmadığı bir makamda Çipras’la bir araya gelmekten duyduğu  memnuniyeti dile getirdi.  Erdoğan, başbakanlığı döneminde, burada üç ayrı  başbakanla görüşmeler yaptığını hatırlattı. Erdoğan, “Şimdi de sizlerle burada  görüşüyoruz.  Rahmetli Celal Bayar’ın cumhurbaşkanlığı dönemindeki resmi  ziyaretten sonra ilk defa bir Cumhurbaşkanı olarak Türkiye’den ben böyle bir  ziyareti gerçekleştirmiş oluyorum” dedi.  “Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşmede de söyledim. Artık Türkiye  ve Yunanistan bir şeye inanmalı” ifadesini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti: “Bardağın boş tarafını bir kenara koyup dolu tarafına yönlenmeliyiz.  Müzakerelerimizi onun üzerine bina etmeliyiz. Aslında halklarımızın birbiriyle  ortak yanları çok. Yeter ki ideolojik saplantısı olanları bir kenara koyalım.  Bizim Türkiye olarak hiçbir komşu ülkenin toprak bütünlüğü noktasında herhangi  bir gözümüz yok. Ama biz geçmişte iç içe olmuş ülkeleriz. Burada soydaşlarımız var,  bizde soydaşlarınız var. Keşke geçmişteki bazı yanlışlar olması hasebiyle bir  kısım Rum vatandaşlarımız da ülkemizden ayrılmasaydı. Yanlışları artık tarihe  bırakıyoruz. Geleceği çok daha sağlam zeminde inşa etmeliyiz. Bunun için  yapabileceğimiz çok şey var. Eğer, gerçekten söylem birliğini oluşturabilirsek,  ortak akıl oluşturabilirsek, bunları çözeriz.”

‘ZİYARETİNİZ İKİ ÜLKE İLİŞKİLERNİDE YENİ BİR SAYFA AÇABİLİR’

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise  “65 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleşen ilk ziyaret. İki ülke ilişkilerinin her zaman iyi olmasına inanan bir insanım. Başbakanlığım döneminde de bunu kanıtladığıma inanıyorum. Son dönemlerde bizim bölgemizde ve özellikle göçmen konusu, Suriye konusu ile ilgili AB-Türkiye ilişkileri alanında ciddi gerginlikler, meydan okumalar söz konusu sizin de bildiğiniz gibi. Bir köprü inşa ederken o köprünün inşa edileceği zeminin de sağlam olması gerekir. Aramızdaki anlaşmazlıklardan ziyade ortak noktalarımıza yoğunlaşmak durumundayız. Fikir ayrılıklarında da karşılıklı saygı çerçevesinde tahriklerden uzak bir şekilde ortaya koymak gerektiğini düşünüyorum. Bugün bunu başarabilirsek sizin ziyaretiniz tarihi olmaktan öte iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılmasına vesile olacaktır” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TARİHİ BİR GÜN YAŞIYORUZ

Basına kapalı görüşme sonrası Erdoğan ve Çipras ortak basın toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan  Yunanistan Başbakan Çipras’tan FETÖ’cü askerlerin iadesini ve Lozan Anlaşması’nda yer alan Batı Trakya’daki müslümanların haklarının korunmasını istedi. Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle: 

65 yıl sonra böyle bir ziyareti gerçekleştirmekten memnuniyet duyuyorum.  Gerçekten bugün tarihi bir gün yaşayırozu. Bu ziyareti iki ülke diyaloğunda önemli bir adım olarak görüyorum. Bu süre içinde atmamız gereken önemli adımlar var.  Başbakanlığım döneminde kurulan işbirliği konseyinin 5. toplantısını önümüzdeki dönemde Selanik’te düzenleyeceğiz. İkili ticaret 6 milyar dolar, belirlediğimiz hedef 10 milyar dolarlı. Temennim odur ki bunu yeniden toparlarız. 

DARBECİ ASKERLERİN İADESİ 

Türkiye uzun zamandır, PKK, DEAŞ, FETÖ gibi eli kanlı çetelerle mücadele ediyor. Yunanistan da bunlara yabancı değil. 17 Kasım terör  örgütünün ne yaptığını biliyoruz. Yunan güvenlik birimlerinin son dönemde attığı adımları takdirle karşılıyoruz. 15 Temmuz gecesi 251 insanımızı şehit eden FETÖ militanlarının adaletle yüzleşmesi büyük önem taşıyor. FETÖ’cü şahısların iadesi ile ilgili sayın Çipras ile başlattığım görüşmede, bugün de Yunan yargısına benim bir çağrım var. O da şudur, gecikmiş adalet adalet değildir. Lütfen bu konu ile ilgili kararı görüşerek, Türkiye’de işkence, idam söz konusu değil, bunların iadesi de mümkündür. Çünkü bunlar darbe gerçekleştiren kişilerdir. 

LOZAN ANLAŞMASIN’DA BATI TRAKYA YOK MU?

Lozan Anlaşması Türkiye ile Yunanistan arasında anlaşma değildir. 11 ülkeyi kapsayan bir anlaşmadır. Lozan’da Japonya da var, İngiltere de var, Fransa da var. Peki, Lozan sadece Ege’yi mi kapsıyor. Ege’nin dışında hiçbir şey yok mu? Batı Trakya’daki azınlıkların hukuku yok mu? Bunların hukukunu herhalde araştırmak, korumak, Yunanistan’daki yönetimin görevi olmalı. Bunu sayın Başbakan ile de paylaştık. 

15 bin euro kişi başına şu anda milli geliri var. Ama Batı tarakya’da 2 bin Euro. inançlarını yaşama konusunda sıkıntılar var. Patrik yurt dışına çıkmak istese Lozan’a göre Eyip Kaymakamlığı’nın izni ile çıkabilirdi, biz bunu bir tarafa koyduk, önünü açtık. Batı Trakya’da atanmış bir başmüftü var. Biz seçilmiş ile yapıyoruz. Ben 15 yıldırı bütün buradaki arkadaşlarımıza hep bunu söyledik. Ama bugüne kadar hiçbir netice alamadık. Lozan’ı hemen Ege’ye hapsedip işi bitirmeyelim. Bizim toprak bütünlüğü ile ilgili sıkıntımız yok. Ocak ayının 7’sinde, Balat’ta patrikhanenin kısa bir mesafede demir kilise namı ile maruf bir kilisesi var. Bitiyor, 7 Ocak’ta Boyko ile birlikte oranın açılışını yapacağız. Biz inanç hürriyetinden korkmuyoruz ki. İnancına güvenen inanç hürriyetinden korkmaz.  Batı Trakya’da başmüftünün atanmış olması meselisi çok ciddi yaradır. Bu olayı iç meseleleri olarak görmek güzel bir  olay, ama ricada bulunmamızı da müsaade edin. Çünkü bizim soydaşlarımız var.

KIBRIS  SORUNU: MİNDERDEN KİMİN KAÇTIĞINI BİLİYORUZ 

Anavatan ve garantör Türkiye olarak Kıbrıs meselesi önemli bir konu. Kofi Annan benden rica etmiştir, ‘Ben size soruyorum, işi beraber eli alalım’ dedi. Dedi ki ben 3 kere teşebbüs ettim başarısız oldum. Beni bir hafta sonra aradı ben görüşmelerimi yaptım başlayabiliriz dedi. Yunanistan, Türkiye, İngiltere garantör ülke. Çalışmalarımıza başladık, final çalışmasını da İsviçre’de yaptık. Kofi Annan ve Başbakanlar bir araya geldik. O zaman Karamanlis Başbakan’dı. Görüşmeler bittikten sonra son ana geldiğimizde, hatta Güney Kıbrıs tarafı masadan çekilmek istedi. Kofi Annan ben söz verdim, işi bitireceğiz dedi. Referandum safhasına geldi. Türkler evet dedi ama güney bir o kadar tam ters hayır dedi. Oradan AB’ye Güney Kıbrıs girdi. Bize de orada söz verdiler. O süreci de ben yaşadım. Yine en son Cenevre’de bir araya geldiler. Sonunda masadan kim çekildi. Güney Kıbrıs çekildi.  Kıbrıs sorununa kalıcı  ve adil bir çözüm bulmamız gerekiyor. Kıbrıs konusunda minderden kimlerin kaçtığın biliyorum. Gerekirse gerekli belge bilgileri verebilirim.  Asker bulundurma olayı Annan planı uygulanmış olsaydı bu duram gelmmemiş olurdu. Referandumda Günay Kıbrıs ters harekt etti.  

YENİ BİR DÖNEM DİYORSAK, ADANIN GERÇEKLERİ İLE İLGİLİ ADIMLARI ATMAMIZ LAZIM”

Kaçamak yollara başvurup yine olmadı diyorlar. Aynı şekilde Ege’deki meselelerde, görüşmeler falan… Biz bundan kaçmıyoruz, biz her zaman bu görüşmeleri yaparız. Ama asıl mesele adil olalım. Birde çözüme odaklanıp, bardağın boş tarafı ile uğraşmayalım. Eğer dolu tarafıyla uğraşmazsak zaman kaybederiz. Yeni bir dönem diyorsak bu şekilde, adanın gerçekleri ile ilgili adımları atmamız lazım.

GÖÇMEN SORUNU

Bir diğer önemli adım da şu; 3 milyonu aşkın mülteciyi ülkemizde barındırıyoruz. 30 milyar dolar para harcadık. AB ise malesef verdiği destek, Kızılay’a 900 milyon avro, verdikleri söz ise 6 milyar avro destek vereceklerdi, bu para gelmedi. Sözü verdiler, sözü yerine getirmediler.

ABD’NİN KUDÜS KARARI

Bir diğer konu, özellikle böyle bir toplantıda sözlerimi bitirmeden önce sayın Trump tarafından Kudüs’e dair açıklamaya değinmek istiyorum. Bu karar bölgemizin ve dünyanın barışı adına son derece talihsiz bir açıklamadır. Açıklama uluslararası hukukun ayaklar altına alınmasıdır. 

ÇİPRAS: ABD’NİN KUDÜS KARARI BARIŞA HİZMET ETMİYOR 

Basın toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da ABD’nin Kudüs kararının barışa hizmet etmedğini dile getirdi. Lozan Anlaşmasının güncellenmesinin mümkün olmadığını anlatan Çipras konuşmasında şunlara vurgu yaptı:

“Aramızdaki diyalog kanallarını güçlendirmeliyiz. Ege ile ilgili konuları konuştuk. Ege’deki gerginlikten bahsettik. Yunanistan’ın hava ihlali bizim ilişkilerimiz açısından bir risk teşkil ettiğini söyledim. Bizim ilişkilerimiz modernelşecek. İlişkilerimiz barışı ve istikrara katkıda bulunacak. Ama  bu ilişkiler Lozan antlaşmasına saygı çevrçevisinde gerçekleştirebilir. Lozan Anlaşması’nın güncellenmesi söz konusu olamaz. Kıbrıs sorununa kalıcı ve adil bir çözüm önemli. Göçmen krizi anlaşması ile Ege’de ölümlerin önüne geçtik.

Bizim ülkemiz darbecileri desteklecek bir ülke değildir.  Yunanistan bir Avrupa ülkesidir, bir hukuk devletidir. Yunanistan yargısının kararları bağımsız şekilde alınır ve saygı ile karşılanır. Bazı önemli projelerin tamamlanmasını konuştuk. İstanbul-Selanik arasındaki demiryolu hattının devreye girmesi de konuştuğumuz konular arasında. Türk- Yunan ilişkilerinde yini bir sayfa açmaya davat ediyorum.

Trakya’daki Müslüman azınlık ile Türkiye’deki Yunan azınlık bizi yakınlaştıran unsurlar olmalıdır. Yunanistan vatandaşı Müslümanlarla ilgili hükümetimiz hassas davranmakta ancak bu konularla ilgili daha fazla adımla atılması gerektiğine de inanıyorum. Ancak Yunanistan’daki vatandaşlarla ilgili konular başka ülkeleri ilgilendiren konular değil. Azınlıklar iki ülke arasında çekim unsuru olmalıdır. Kıbrıs meselesi 43 yıldır tartışılıyor. ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesinin barışa hizmet etmediğini söylemek istiyorum”

 

KAYNAK:MİLLİYET
EDİTÖR:ABDULLAH YİĞİT

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.