DOLAR 28,9919 % 0.23
EURO 31,2252 % -0.16
GRAM ALTIN 1.866,62 % -1,07
ÇEYREK A. 3.051,92 % -1,07
BITCOIN 1.278.553 -0.199
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Başbakan Yıldırım ve çocukları Oda TV’ye 500 bin liralık dava açtı

Başbakan Yıldırım ile oğulları, Oda TV’de yayımlanan haberlerde

Son Güncelleme :

15 Kasım 2017 - 17:22

/ 71 kez okundu.
Başbakan Yıldırım ve çocukları Oda TV’ye 500 bin liralık dava açtı

Başbakan  Binali Yıldırım ve oğulları Oda TV’ye  500 bin liralık manevi tamzinat davası açtı. Başbakan Yıldırım’ın avukatı aracılığıyla Anadolu 28. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne  sunulan dava dilekçesinde, “odatv.com” adlı internet sitesinde, 5 Kasım’da  “Dünyayı sarsacak belgelerden Binali Yıldırım’ın iki oğlu çıktı”, 8 Kasım’da  “Oğlu Binali Yıldırım’ı dinlemedi mi?”, 9 Kasım’da da “Böyle oğlum olsun 1 milyar  borcum olsun diyecek” başlığıyla haberler yapıldığı belirtildi. Dilekçede, davalılarca neşredilen sanal yayın organlarıyla sürekli ve  sistemli bir şekilde Başbakan Yıldırım ve oğulları hakkında yapılan sözde  haberler ile yurt içindeki ve yurt dışındaki Türk Vatandaşlarının, tahrik, teşvik  ve sansasyonel bilgilerle kışkırtılıp Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve  yöneticilerinin itibarlarına zarar verilmek istenildiği ifade edildi.

İnternet sitesinde yer alan “Dünyayı sarsacak belgelerden Binali  Yıldırım’ın iki oğlu çıktı” başlığıyla yayınlanan haberde sanki bir sır  perdesinin aralandığı, bir usulsüzlüğün ortaya konduğu izlenimi verilerek  Başbakanın oğullarının Malta’da off-shore şirketlerinin bulunduğu vurgusu  yapıldığı kaydedilen dilekçede, bu bilgilerin gizli, saklı, sır bilgiler  olmadığı, Malta Ticaret Sicil Müdürlüğü’nden hatta sanal ortamda dahi çok  rahatlıkla ulaşabilecek bilgiler olduğu, davalıların sanki bir sırrı ortaya  çıkarmış gibi algı oluşturmalarının da açıkça Yıldırım ve oğulları aleyhine  kasıtlarını ortaya koyduğu ifade edildi.

Dilekçede, bu başlık altında yapılan haberde dikkat edilmesi gereken  bir diğer hususun ise Malta’da off-shore veya başka neviden bir şirket  açılmasında yasal mevzuata aykırı bir durum söz konusu olmadığı vurgulanarak,  şunlar kaydedildi:

“Nitekim Malta, Avrupa Birliği yasalarına tabi bir Avrupa Birliği  devleti olmasından ziyade bir hukuk devletidir. Müvekkilimiz Binali Yıldırım,  İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’ni bitirmiş,  Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde (WMU) master öğrenimini tamamlamış olup Gemi  İnşa Yüksek Mühendisidir. Siyasete atılmadan önce denizcilik sektöründe faaliyet  göstermiştir. Ancak siyasete atılmasından sonra ise şirketlerini ve tüm ticari  işlerini çocuklarına devretmiştir. Bir diğer ifade ile müvekkilimizin siyasete  atılmasından sonra hiçbir ticari faaliyette bulunmamıştır ve ortağı, yöneticisi,  idarecisi olduğu hiçbir ticari şirket bulunmamaktadır.”

‘DOĞRULUĞU ARAŞTIRILMAMIŞ BİRTAKIM EVRAKLAR GERÇEKMİŞ GİBİ KAMUYA SUNULMUŞTUR’

Dava dilekçesinde, internet sitesinde 8 Kasım’da yayınlanan haberde,  Başbakan Yıldırım’ın 7 Kasım’da konuya ilişkin olarak yaptığı basın  açıklamasındaki beyanları çarpıtılmak amacıyla “Oğlu Binali Yıldırım’ı dinlemedi  mi?” başlığının atıldığı ve kamudan ihale alan bir şirket ile müvekkillerinin  ilişkilendirilmek istendiği, bu amaçla da Cumhuriyet gazetesi haberinin kaynak  gösterildiği aktarıldı. Cumhuriyet gazetesi ile haberi yazan muhabir hakkında asılsız,  mesnetsiz ve karalama amacı ile yaptıkları haberlerden dolayıayrıca dava  açıldığı kaydedilen dilekçede, şu ifadelere yer verildi: “Burada dikkat edilmesi gereken esas unsur ise davalılar, doğruluğu  araştırılmamış ve hatta yayınlanan belgelerden dahi çarpıtıldığı açıkça anlaşılan  birtakım evraklar sanki gerçekmiş gibi kamuya sunulmuştur. Cumhuriyet gazetesinde  yer alan bu evraklar aynı şekilde davalılar tarafından haber sitelerine taşınmış  ve yayınlanmıştır. Yayınlanan evraklar incelendiğinde görülmektedir ki; isnat  edilen ihale ORAS Denizcilik adında bir firma tarafından alınmıştır ve ORAS  Denizcilik firması ile ne müvekkillerimin ne de akrabalarının bir ilgisi  bulunmamaktadır. Yayınlanan evraklarda Nova Warrior Ltd. firması ile Oras  Denizcilik firmasının adreslerinin aynı olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Ancak  Nova Warrior Ltd. firmasının adresi 131 East Street, Valletta Malta olmakla, Oras  Denizcilik firmasının adresi ise kamuya açık İstanbul Ticaret Odası kayıtlarından  da anlaşılacağı üzere İnkilap Mahallesi Küçüksu Cad. Kesim Sk. Temaş Plaza No:1-3  D:13 Ümraniye / İstanbul’dur. Yine Oras Denizcilik firması ile müvekkillerimizin  ortaklık, yöneticilik ve/veya idarecilik de dahil olmak üzere hiçbir şekilde bir  bağlantısı bulunmamaktadır. Haberde kasıtlı olarak yanıltıcı belge sunulmakla  sanki gerçekmiş algısı oluşturulmaktadır. Bu durumda da açıkça davalıların  kastını ortaya koymaktadır.”

‘SAYIN BAŞBAKANIN HİÇBİR TİCARET ŞİRKETİ İLE İLGİSİ YOKTUR’

Dilekçede, “Böyle oğlum olsun 1 milyar borcum olsun” başlığının  kullanıldığı haberde ise, bu başlık altında Gezi Parkı’nda esprili videolar  yaptığı söylenen bir kişinin, Başbakan Yıldırım hakkında da bir video  hazırladığı, videoda da Yıldırım’a gönderme yapılarak vergi kaçırıldığının isnat  edildiği aktarıldı. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olan Binali Yıldırım’a halkın nezdinde  duyulan güven ve gösterilen itibarın, bu tür asılsız, mesnetsiz ve karalama amacı  ile hazırlanan haberler ile sarsılmak istendiği vurgulanan dilekçede, “Sayın  Başbakanın hiçbir ticaret şirketi ile ilgisi bulunmamaktadır. Çocukları adına  kayıtlı olan şirkette tamamen yasal düzenlemelere uygun şekilde işletilmektedir  ve bir vergi kaçırılması gibi çirkin bir durum asla söz konusu değildir.”  denildi.

Dava dilekçesinde, Binali Yıldırım için 250 bin, Erkam Yıldırım için  125 bin ve Bülent Yıldırım için 125 bin lira manevi tazminatın davalılar Oda TV  adına imtiyaz sahibi Soner Yalçın ve Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu’ndan  tahsil edilmesi talep edildi.

CUMHURİYET GAZETESİ’NE DE VA AÇMIŞTI

Başbakan Binali Yıldırım, oğullarının Malta’da Off-shore hesapları olduğunu iddia eden Cumhuriyet gazetesinden 500 bin lira tazminat davası açmıştı. ODA TV’de aynı haberi alıp kullanmıştı.

KAYNAK:MİLLİYET

EDİTÖR:ABDULLAH YİĞİT

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.