DOLAR 28,9919 % 0.23
EURO 31,2252 % -0.16
GRAM ALTIN 1.866,62 % -1,07
ÇEYREK A. 3.051,92 % -1,07
BITCOIN 1.279.718 -0.071
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Bakan Soylu:Gelecek yıl jandarmanın yüzde 65’i profesyonel olacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,

Son Güncelleme :

15 Kasım 2017 - 17:21

/ 57 kez okundu.
Bakan Soylu:Gelecek yıl jandarmanın yüzde 65’i profesyonel olacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığının 2018 yılı  bütçesine ilişkin sunum yaptı.  İslam coğrafyasında yıllardır süregelen Filistin ve Afganistan  meselelerinin yanı sıra bugün Irak, Suriye, Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan,  Mısır, Katar gibi meselelerden bahsedilir olduğunu hatırlatan Soylu, kendine ait  bir ortak güvenlik paradigması oluşturan Avrupa’nın DEAŞ karşısındaki  çaresizliğinin, yetersizliği ve içine kapanmasının, göç sorunu karşısındaki  tutarsız tavrının, kendi içindeki aşırı milliyetçi eğilimlere karşı  teslimiyetinin, güvenlik eksenli bir arada olma kaygısının, vekalet   savaşlarından medet uman küresel güçlerle ortaya koyduğu ittifakın, bir umut  projesi olarak başlayan Avrupa Birliği adına, hayal kırıklığı yarattığını  kaydetti.

Soylu, bugün DEAŞ’la mücadele aracı olarak kullanıldığı iddia edilen  terör örgütlerinin yarın DEAŞ’n yerini almaya aday olduğunu belirterek, şu  ifadeleri kullandı: “Kitlesel göç, insan ticareti, kaçakçılık, terör, vekalet savaşları…  Türkiye bütün bu sorun alanlarının tam da kesişme noktasındadır. Ve bütün  bunlarla 21. yüzyılı karmaşıklaştırmak isteyenlere karşı bir medeniyet, istikrar  ve yükseliş mücadelesi vermektedir. Yine bütün bunların yanı sıra içeride  27  Nisan e-muhtırasıyla başlayan, gezi ve 17-25 Aralık’la devam eden ve 15 Temmuz’la  da pik yapan, Türkiye’nin güvenlik kapasitesini zayıflatmayı amaçlayan,  Türkiye’nin demokrasiye bağlılığını, direncini, kapasitesini test eden,  kardeşliğini kırmaya çalışan bir süreçle karşı karşıyayız. Hem dışındaki  fotoğrafa hem de içeride bahsettiğim bu sürece rağmen FETÖ, DEAŞ, PKK, yasadışı  sol terör örgütleriyle eş zamanlı olarak mücadele edebilen, güvenlik ve savunma  teknolojisini sürekli arttıran ve millileştiren bir Türkiye… Yaşadığı  travmalara rağmen ikinci çeyrek büyüme rakamları yüzde 5,1 olan, üçüncü çeyrek  büyüme rakamı için yüzde 7 tahminleri konuşulan, son bir yıllık ihracatını 153.2  milyar dolara getiren bir Türkiye…”

Terör kıskacına alınmak istenilen bölgede, Batman’da son bir yılda  toplam turist sayısının yüzde 40, Diyarbakır’da yüzde 124, Van’da iki katın  üzerinde artış gösterdiğine dikkati çeken Soylu, medeniyetler beşiği Mardin’de  yabancı turist sayısının yüzde 597 artış gösterdiğini, toplamda yılın ilk 9  ayında Türkiye’nin 26 milyon turisti ağırladığını söyledi.

‘ÖZVERİLİ MÜCADELE ORTAYA KONUYOR’

“Dikkatinizi çekmek isterim ki bu Türkiye, bütün bu başarıları,  birilerinin sürekli olarak kaldırılmasını istediği OHAL içerisinde  gerçekleştirmektedir.” diyen Soylu, Türkiye’nin OHAL’i, terörle mücadeleyi,  kişisel hak ve özgürlüklerden taviz vermeye bahane olarak görmediğini, hukukun  üstünlüğünden sapmadığını vurguladı.

Her şeye rağmen, kendi potansiyelini ortaya koyabilen, içeride ve  dışarıda kendi menfaatlerini önceleyen politikaları uygulayabilme kabiliyetine  sahip, hedefleri olan ve 2019’da yeni bir yolculuğa çıkacak bir Türkiye’nin  olduğunu dile getiren Soylu, “Bu Türkiye huzur, istikrar ve büyüme yolculuğuna  devam ediyor. Ve 2019’a giderken bu üçüne her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç  duyuyor.” diye konuştu.

Soylu, İçişleri Bakanlığının, oldukça eskiye dayanan bir uygulama  pratiğine sahip olduğuna vurgu yaparak, 15 Temmuz’dan sonra kurumsal yapıda  Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları noktasında birtakım değişiklikler  yaşanmasına rağmen, hem bu birimlerin hem de görev sahalarının İçişleri  Bakanlığına yabancı olmadığını söyledi.   Bakanlığın bütün insan kaynağının bu özellikli dönemde kendi görev  alanlarında çok özverili bir mücadele ortaya koyduğunu dile getiren Soylu,  “Yaşanan bölgesel değişimler, teknolojik gelişmeler, suç türleri ve sayısındaki  artış, buna mukabil teknolojinin suçluyu yakalamada sunduğu imkanlar, kurumsal  olarak bir değerlendirme yapmayı ve bazı adımları atmayı gerekli  kılmıştır.  Tarif etmeye çalıştığım mekansal ve dönemsel çerçeve, bizleri süreçleri  tanımlamaya, tehditleri algılamaya ve buna göre hedef belirlemeye sevk etmiştir.”  dedi.

YENİ PROJELERE İMZA ATTIK

Silahlı kolluk kuvvetleri ile mülki ve genel idari hizmet birimlerini  bünyesinde barındıran İçişleri Bakanlığının, bu iki farklı yapıya ait farklı  operasyonel süreçlere sahip olduğunu belirten Soylu, şunları kaydetti: “Görev alanı içinde terörden uyuşturucuya, trafikten göçe, sınır  güvenliğinden  sahillerin korunmasına kadar çok değişik tehdit türlerinin  baskısına maruz kalan  bakanlığımız, görev sahasındaki herhangi bir idari ve  reaksiyonel zafiyeti, en büyük tehdit olarak algılamaktadır. Süreç ve tehdit  algısı doğrultusunda takip ettiğimiz yönetim hedeflerini esas itibarıyla beş  başlık etrafında özetlemek mümkündür; entegrasyon ve koordinasyonu arttırmak,  hizmet kalitesini ve kamu verimliliğini arttırmak, önemli alanlarda ortak bakış  için politika belgeleri oluşturmak, sistemi performans ölçme ve izleme üzerine  kurgulamak, teknolojik, beşeri ve lojistik kabiliyetleri arttırmak. Bu 5 hedefin  altında da yapacağımız işlere dair daha mikro hedef ve stratejileri tanımladık.”

İçişleri Bakanlığı olarak, geçen yıldan bugüne kadar rutin görevlerin  yanı sıra hem mevcut başarılı projeleri devam ettirdiklerini, hem de yeni  projelere imza attıklarını ifade eden Soylu, tamamen İçişleri Bakanlığı personeli  tarafından kodlanan 95 yerli ve milli yazılımın bulunduğunu bildirdi. Soylu, Jandarma, Emniyet ve Sahil Güvenlikte kullanılan güvenlik  sistemlerinin entegre olduğunu, modern bir acil  durum koordinasyonu için  Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezinin (GAMER) kurulduğunu, çocukların  güvenliği için bir kamera altyapısını içeren güvenli okul projesinin  gerçekleştirildiğini anımsatarak, okul servis araçları yönetmeliği ve trafik  güvenliği uygulama politika belgesi konusunda yaptıkları çalışmaları anlattı.

‘KESİNTİSİZ OPERASYON STRATEJİSİ’

Modern bir anlayışın ürünü olan ortalama hız koridoru ve maket trafik  ekip aracı uygulamasını hayata geçirdiklerini belirten Soylu, terörle mücadelede  kesintisiz operasyon stratejisini yürüttüklerini söyledi. Sınır güvenliği sistemlerinin, modüler beton duvar, sinir aydınlatma  ve yüksek güvenlikli çitlerin yapıldığını anlatan Soylu, güvenlik korucularının  yaş ortalamasının düşürüldüğünü, sayılarının arttırıldığını, özlük haklarının  iyileştirildiğini dile getirdi.  Çarşı ve sokakların güvenliği için bekçilerin yeniden rehabilite  edildiğini ve sayılarının artırıldığına işaret eden Soylu, internetin bir hakaret  ve kişilik haklarına saldırı alanı olmasına göz yummadıklarını bildirdi.

Soylu, şehirlerin güvenliği huzur operasyonları yaptıklarını,  muhtarlarla iletişimi hızlı ve kesintisiz bir şekilde sağlayan muhtar bilgi  sitemini oluşturduklarını, belediyelerde etkinlik ve verimliliği arttırmaya  yönelik “bulut belediyecilik” uygulamasına imza attıklarına değinerek, halka  değil teröriste hizmet eden bir yapıdan belediyelerin  kurtarıldığını söyledi.

Soylu, köylerin temel altyapı ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik  KÖYDES, büyükşehirlerin kırsal altyapısının desteklenmesi için ortaya konulan  KIRDES projesine imza attıklarını anlattı.

200 MOTOSİKLET ALINACAK

Uyuşturucu ile mücadele ettiklerini, çocukların güzel Türkiye’yi  tanıması, kardeşliğin pekişmesi için “Biz Anadoluyuz” projesini hayata  geçirdiklerini, kamu verimliliğini hedefleyen bakanlık işlemlerinde yalınlaştırma  projesine imza attıklarını anlatan Soylu, merkez ve taşra teşkilatları arasındaki  iletişimi güçlendirmek için İZDES projesini gerçekleştirdiklerini söyledi. Soylu, devletin vatandaşa dönük yüzünü temsil eden açık kapı  projesinden, mobil göç danışma merkezlerine, yeni kimlik kartlarının üretiminden,  arşivlerin modern şekilde korunmasını ve sisteme girmesini sağlayacak dijital  arşiv projesine kadar bugüne kadar birçok yeniliğe ve gelişmeye imza attıklarını  dile getirdi. Bakan Soylu, şöyle devam etti:

“İç güvenlikte çalışma yaptığımız alanlardan bir tanesi güvenlik  personeli sayısının arttırılması olmuştur. 2017 yılı Ekim ayı itibarıyla 268 bin  173 emniyet personeli, 179 bin 93 jandarma, 5 bin 453 sahil güvenlik ve 50 bin  727 güvenlik korucumuz, İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapmaktadır. Ayrıca  jandarmada 2017’de yüzde 60 olan profesyonelleşme oranını 2018 yılı için yüzde  65’e, sahil güvenlik komutanlığımızda ise 2016’da yüzde 71, halen de yüzde 81  olan profesyonelleşme oranını 2018 için yüzde 85’e çıkarmayı hedefliyoruz. AK  Parti hükümetleri döneminde emniyet, jandarma ve sahil güvenlik teşkilatlarımıza  toplam 62 bin 742 zırhlı ve standart araç alımı yapılmıştır. 2017 yılı sonuna  kadar alınması planlananlarla 2016 alımlarına göre yüzde 60’lık bir artış  sağlanmış olacaktır. Motosiklet alımları da 2016 alımlarına oranla yüzde 104  oranında artmıştır. Yaklaşık 200 motosikleti teslim ettik. Bu çok önemlidir. 200  motosikletin alımı şu anda sürmektedir. İnşallah 200 motosikleti de Şubat ayının  ilk dönemlerinde polis ve jandarma teşkilatımızla buluşturacağız. Alımı polise  yapmamız, jandarmaya vermediğimiz anlamın gelmiyor.”

Soylu, “Kurumlarımız arasında öyle bir işbirliği var ki kimin ne kadar  ihtiyacı varsa, alımı ne yaparsak yapalım, istersek İnsansız Hava Aracı alalım,  istersek helikopter, zırhlı araç alalım ne yaparsak yapalım, polisin, jandarmanın   ve Sahil Güvenliğin hatta birbirine olan dayanışmasını en üst seviyeye çıkartıp,  bu ortak dayanışmadan ciddi bir sinerji elde ettiğimizi ifade etmek istiyorum.”  dedi.

HAVA ARAÇLARININ KAPASİTESİ ARTIRALACAK

Araç gereç noktasında bir diğer önemli başlığın ise hava araçları  olduğunu belirten Soylu, şu bilgileri verdi: “Jandarma genel komutanlığımız bünyesinde Aralık 2016 öncesinde hiç  insansız hava aracı ve insanlı keşif uçağımız yokken, şu anda 3 İnsanlı Keşif  Uçağı (İKU), 4 İnsansız Hava Aracı (İHA), 4 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)  alımı yapılmış, 2 İKU ve 36 SİHA’nın da alımı planlanmıştır. Emniyet Genel  Müdürlüğümüz bünyesinde de 2 İKU, 9 İHA, 2 SİHA alimi yapılmış olup, 2 İKU, 9  İHA, 3 SİHA alımı planlanmıştır. Bir taraftan terörle mücadelede, bir taraftan  göçle mücadelede ve özellikle uyuşturucuyla mücadelede hava açısından elde  ettiğimiz üstünlüğü devam ettirme gayretimiz sürekli politikalarımızın ana  önceliği haline gelmiştir. Ayrıca daha önce hiç hava aracı olmayan Sahil Güvenlik  Komutanlığımıza da 1 İKU, 6 İHA alımı planlanmıştır. Bunların yanısıra 2017 Ekim  ayı itibarıyla bin 161 mini İHA drone mevcuttur ve 450 adet daha alım  yapılacaktır. Bunların da bize ciddi katkısı vardır hem karakollarımızda hem  kırsal operasyonlarımızda ciddi bir şekilde temaslarımızda olağanüstü bir katkı  sunmaktadır. İnsansız hava araçlarıyla yapmış olduğumuz terör operasyonlarında şu  ana kadar bir tek şehit vermedik. Dolayısıyla hava araçları noktasındaki kapasite  artırma çalışmalarımız artarak devam edecektir.”   Soylu, entegrasyon anlayışlarının önemli bir ayağını, güvenlik  sistemlerinin hem polis ve jandarmadaki insansız hava araçları ve dronelerle hem  de kendi içinde entegrasyonun oluşturduğunu söyledi.

KAYNAK:MİLLİYET

EDİTÖR:ABDULLAH YİĞİT

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.