reklam
reklam

SON DAKİKA

Vatan Haberleri Ulusal yerel son-dakika haberler,Güncel,Haberler,
reklam

İttifak düzenlemesi bu hafta Meclis’te görüşülecek

Meclis’in bu haftaki en önemli gündem maddesini, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin teklif oluşturacak. Teklifin TBMM Genel Kurulundaki müzakereleri için yoğun mesai yapılacak.

İttifak düzenlemesi bu hafta Meclis’te görüşülecek
Bu haber 11,03,2018,Pazar günü eklendi

276,545 Toplam okunma

Meclis Genel Kurulunda bu hafta, salı-çarşamba-perşembenin yanı sıra, pazartesi  ve cuma günleri de mesai yapacak. AK Parti Grup Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, MHP Grup  Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli ile 6 milletvekilinin imzasını  taşıyan Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun İle Bazı  Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin Genel Kurulda  görüşülmesine yarın başlanacak. Teklifin görüşmelerinin üç günde tamamlanması  öngörülüyor.

Teklife göre, seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partiler,  ittifak yaparak seçime katılabilecek. İttifak yapan partiler ittifak protokolünü  YSK’ye teslim edecek. Siyasi partilerin seçimlerde başka bir siyasi partiyi destekleme  kararı almalarını yasaklayan hüküm kaldırılacak. Oy pusulasında siyasi partilerin ittifak protokolünde belirledikleri  ittifak unvanı yazılacak. İttifakın unvanı belirlenmemiş ise oy pusulasında  yalnızca “ittifak” ibaresi yer alacak. İttifak yapan partilerin aldıkları geçerli oyların toplamının yüzde  10’u geçmesi halinde, bu partilerin her biri barajı geçmiş olacak. Seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partinin seçime  katılmaması halinde, bu partinin üyesi başka bir siyasi partiden aday  gösterilebilecek.

Kolluk güçleri, sadece sandık kurulu başkanı veya üyelerden birinin  çağrısı üzerine değil seçmenlerin ihbarı üzerine de sandık çevresine gelebilecek. Seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçleri hariç, resmi  üniforma ve silah taşıyan kişiler, sandığın konulduğu bina, yapı ve bunların  müştemilatına giremeyecek.

Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen, “Türkiye  Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü  bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret  koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılacak.

TORBA TASARI ELE ALINACAK

Bu teklifin yasalaşmasının ardından TBMM Genel Kurulunda, 30 maddesi  kabul edilen, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde  Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nın görüşmelerine devam edilecek. 96 maddelik “torba tasarı”ya göre, apartman ve konutunda ürettiği  elektriği şirketlere satanlar vergiden muaf esnaf kapsamına alınacak.

Net asgari ücretlilere, maaşının geçen ay net asgari ücretin altında  kalması halinde asgari geçim indirimi sağlanacak.   Tasarıyla, elektrikli araçlar teşvik ediliyor. Elektrik motorlu  otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, arazi taşıtı ile motosikletler,  muadil araçların yüzde 25’i oranında vergilendirilecek. İzinsiz maden ocağı açan, üreten veya faaliyetleri durdurulmuş maden  sahasında üretim faaliyetinde bulunanlara 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası  verilecek. Tasarıyla, Türk sporu ve amatör spor kulüpleri destekleniyor;  sporculara ödenen ücretlerden kesilen gelir vergisi tutarlarının tamamı, ödemeyi  yapan kulüp ve şirketlere iade edilecek. Bu tutarlar; amatör sporcuların,  bunların çalıştırıcılarının ve diğer spor elemanlarının ücretlerinde  kullanılacak. 1 Ocak 2018-31 Aralık 2020 döneminde işe eleman alan işverenlere, 12  ay süreyle gelir vergisi stopajı, damga vergisi ve sosyal güvenlik primi desteği  teşviki sağlanacak.

Terör eyleminin ortaya çıkarılması ve bertaraf edilmesinde yardımcı  olanlardan hayatını kaybeden sivillerin yakınlarına ikinci istihdam hakkı  verilecek.  Kendisine ait bir konutu olmayanlar, ilk ve tek konut satın almaları  halinde desteklenecek. Konut hesabı sisteminin yüzde 20 olan devlet katkısı yüzde  25’e çıkarılacak.  16 yaş ve üzerindeki aracını hurdaya ayırarak yeni araç alanlara, 10  bin liraya kadar ÖTV teşviki getiriliyor.  Çeyiz hesabında devlet katkısı oranı yüzde 20’den yüzde 25’e, azami  katkı da 5 bin liradan 7 bin 500 liraya çıkartılacak.  İçerik veya yer sağlayıcısı yurt dışında bulunan kuruluşların,  internet ortamındaki yayınlarına devam edebilmeleri için RTÜK’ten yayın lisansı,  bu kapsamdaki platform işletmecilerinin de yayın iletim yetkisi alması zorunlu  olacak.

KDV TASARISI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 13 Mart Salı günü, Katma Değer Vergisi  Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına  Dair Kanun Tasarısını görüşecek. Tasarıya göre, kamu idarelerine, il özel idarelerine, belediyelere ve  köylere bağışlanmak üzere yapılan okul, sağlık tesisi öğrenci yurdu, çocuk  yuvası, yetiştirme yurdu, huzurevi, bakım ve rehabilitasyon merkezi,  ibadethaneler, gençlik merkezleri ile gençlik ve izcilik kampı inşası dolayısıyla  bağışta bulunacaklara yapılan teslim ve hizmetlerden vergi alınmayacak.  Teknoloji geliştirme bölgesinde üretilen oyun yazılımları KDV’den muaf  olacak.  Maliye Bakanlığı, bütçe imkanlarını da gözeterek geçmiş yıllardan  devreden KDV’yi vergi incelemeleri yaparak iade edecek. TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu ile bağcılık sektörü ve  üzüm üreticilerinin sorunlarının araştırılması amacıyla kurulan Meclis Araştırma  Komisyonu,  çalışmalarını sürdürecek.

KAYNAK:MİLLİYET

EDİTÖR:ABDULLAH YİĞİT

reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA